Červen 2008

masky

19. června 2008 v 17:37 flórbal
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení2 #3

grafity umění či hamba????

19. června 2008 v 16:52 sprejování
Umění graffity se objevilo v České republice, respektive tehdejším Československu, v roce 1988. Po sametové revoluci a otevření hranic se však začalo rozmáhat ve stále větším množství měst. V současnosti můžeme vidět graffity téměř všude - od hlavního města přes ta okresní až k posprejovaným autobusovým zastávkám v nejmenších českých vesničkách.

Pokud chceme mluvit o graffity, měli bychom rozlišovat dva základní druhy a také dva typy lidí, kteří graffity vytvářejí. Ti první jsou mezi obyvateli velmi neoblíbení. Jedná se o ty, kteří "zdobí" domy pouhou laikovi nic neříkající "čmáranicí". Většinou má symbolizovat podpis samotného writera, tedy v jejich slangu člověka, který graffity vytvoří. Takovéto podpisy se nazývají tagy a jsou malovány převážně začínajícími sprejery.

Druhý typ sprejerů již není veřejností tak odsuzován. Tito lidé vědí, že ničení domů sprejováním na jejich omítky je zcela zbytečné. Jejich díla můžeme vidět pouze na jim městem určených místech, v některých případech však i na vagonech metra nebo tramvají.

Graffity od těchto writerů mají mnohem větší rozměry, jsou propracovanější a zachycují buď nějaký konkrétní motiv či nápis, nebo pouhé ornamenty inspirované fantazií autora. Pravdou je, že města v poslední době umožňují tomuto druhému typu sprejerů malovat na některé ze stěn podchodů či mostů. Chtějí tak jednak zničit šeď tohoto místa, zadruhé však také vyhovět lidem, pro které je graffity stylem života.

V České republice byla nedávno vydána první kniha o graffity s názvem In graffity we trust. Recenze na knihu byly víceméně kladné.

Kniha sice obsahuje několik faktických chyb, ale s přihlédnutím k její unikátnosti jakožto první knize svého druhu je možné tyto chyby tolerovat.


Zde jsou některé z pojmů, které jsou pro umění graffity klíčové:

BLOCKBUSTERS-velká hranatá písmena
BOMBING-malování,sprejování
BUBBLE STYLE-nafouklá písmena
BURNER-umělecký piece
CAN-nádoba se sprejem
CAPS-trysky
CREW-parta sprejerů vystupujících pod společnou značkou
CROSS-přemalování cizího díla
CHARACTERS-figurální malby
CHROM-stříbrné graffiti
ILLEGALY-graffiti na nepovolených plochách
LEGÁLY-malby na stěnách,kde se taková výzdoba toleruje
PANEL-graffiti na vagonu metra nebo vlaku do úrovně oken
PIECE-malba o ploše několika metrů
SIMPLE STYLE-dobře čitelný piece
TAG-zkratka jména,stylizovaný podpis
TOYOVÉ-začínající sprejeři
THROW-UP-rychle nasprejovaný piece
WHOLE TRAIN-celý posprejovaný vlak
WHOLE CAR-celý vagon
WRITER-sprejer,specialista na písmo

mc leren

18. června 2008 v 15:40 | já |  f1
http://www.amdt.net/pic/title/jingtai/mcleren_mp413_01.jpg
jezdci:Lewis Hamilton Heikki Kovolainen další špičkoví tým který se bije o první místo v šampionátu formule1 a taky velký konkurent ferari

ferary

17. června 2008 v 20:24 | já |  f1
http://hentweb.nl/plaatjes/formule1.jpg
Jezdci:Kimi Räikenen,Filipe Masa jedni ze špičkovích jezdců formule1 a navíc velký konkurent stýje mcleren už od dob kdy jezdil Michael Schumacher se tyto 2 stáje hádají o první místo

transformers

16. června 2008 v 15:26 | net |  transformers
Když jsem poprvé slyšel o tomto filmu, říkal jsem si, že to bude zase nějaká bezduchá akční slátanina s pošťuchujícími roboty. Stačilo ale shlédnout pár trailerů a můj názor se pomalu měnil. Nyní jsem tento film konečně viděl, a tak se s vámi mohu podělit o zážitek z jeho sledování.
Transormers začínají útokem zlých Deceptionů na americkou vojenskou základnu v Kataru. Američané zjistí, že Deceptioni se nabourali do jejich počítačového systému, odkud chtěli ukrást důležitá data o umístění tajemné krychle, která má být někde na planetě Zemi. Získat informace se jim nepodaří, to ale neznamená, že se o to nepokusí znovu.
Současně s tím sledujeme příběh mladého studenta Sama Witwicka (Shia LaBeouf). Tomu táta koupí ne zcela obyčejné auto, ze kterého se vyklube jeden z robotů, tentokrát ale z těch hodných, nazývajících se Autoboti. Zaním pak ze vzdálené planety přilétají další Autoboti včele s charismatickým (dost divné slovo pro charakteristiku robota :-) Optimem Primem. Ti chtějí krychli získat dříve, než Deceptioni.
A co s tím má společného Sam? Jeho pradědeček před lety na jedné expedici v Antarktidě nalezl onu krychli a na jeho brýlích, které má Sam u sebe je skryta mapa toho místa, kde se krychle nachází. Začíná tak zběsilý závod o čas a o záchranu světa.
Transformers natočil režisér Michael Bay, autor známých trháků, jako jsou např. Mizerové, Armageddon nebo Pearl Harbor. Film spolehlivě zapadá do jeho dosavadní tvorby - velkolepý akční spektákl. První polovina filmu je natočená svižně, bez zbytečných průpovídek, akce je tu dost, trochu vtipu také, prostě film jak má být. Bohužel druhá půlka filmu už trochu pokulhává, Transformers by klidně mohli být kratší, protože děj je už trochu natahovaný. Jinak ale Michael Bay a také vycházející hvězda Shia LaBeouf v roli Sama odvedli skvělou práci. Transormers mohu jedině doporučit.

Hodnocení: 8 z 10

Transformers | USA 2007
Akční/Sci-fi | délka 144 min. | Režie: Michael Bay | Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman | Hrají: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Rachael Taylor, Tyrese Gibson, Jon Voight a další | Distribuce: Bontonfilm | od 12 let | Oficiální stránka filmu: zde
Fotografie: DreamWorks Pictures & Paramount Pictures

simpsnovi

16. června 2008 v 15:21 | net |  simpsnovi
Speciální čarodějnický díl XIV

REAPER MADNESS - Smrtka si jako svou další oběť vybrala nevinného Barta Simpsona. Homer ji však zabije, a tak po vyzkoušení jejího obleku se z Homera stane Smrťák. Nová práce ho baví do chvíle, kdy se mu na seznamu objeví manželka.

FRINKENSTEIN - profesor Frink získá Nobelovu cenu. Trápí ho však, že jeho otec nedorazí na předávání. Simpsonovi Frinkova dlouho ztraceného otce najdou a zjistí, že je mrtvý a že byl kryogenicky zmrazen.

STOP THE WORLD, I WANT TO GOOF OFF - Bart se pořídí užasné stopky, které dokáží zastavit čas. Nebyl by to Bart, kdyby je nepoužil hlavně pro svou zábavu. Když však rozbije stopky, zatímco čas stojí, musí přijít na to, jak vrátit věci do pořádku.
Návrat nezdárné matky

Ve Springfieldu se z čista jasna objeví Mona Simpsonová, Homerova ztracená matka. Bývalá revoltující hippie se skrývala před ředitelem Burnsem, který ji v 60. letech obvinil ze sabotáže. Přestože ji tentokrát soud osvobodí, Burns se ji snaží dál dostat za mříže. Ale nezměnila se ani Mona, a tak je souboj vyrovnaný. Pro zajímavost - v originále namluvila Monu slavná Glen Closeová.
Předsedkyně pro parádu

Ve snaze zkrátit školní rozpočet se ředitel Skinner rozhodne založit "Operation S.L.A.A.M.: So Long Athletics Art and Music" (operace SLAAM = Na shledanou atletiko, umění a hudbo). Když se to doví děti ze springfieldské základní školy, začnou stávkovat.
Obtěžoval jsem anglickou královnu

Když Bart najde $1000, Líze se povede ho přesvědčit, aby vzal rodinu na výlet místo toho, aby je utratil sám. Simpsonovi se rozhodnou odjet do Anglie, kde Homer vypůjčeným autem nabourá do královny. Homer je vsazen do vězení, Toweru v Londýně. V této epizodě hostuje Tony Blair (ministerský předseda Velké Británie).
Rychle a srstnatě

Když je Homer zachycen na kameře, jak utíká před velkým medvědem na městské skládce, je všem ve Springfieldu pro smích. Rozhodne se ale získat svou čest zpět. Homer si vyrobí medvědům odolný oblek, který ho ochrání, až půjde do lesa medvěda chytit.
Krustyho zkouška z dospělosti

Homer zaskočí za Krustyho v jeho show. Stane se celebritou za to, že sdílí své neomalené postřehy se světem. Homerova vystoupení však začnou lidi nudit a jeho 15 minut slávy brzy pomine.
Patnácté Vánoce

Homer přestane být chamtivý a začne dělat laskavosti. Dosáhne toho, že na něj Flanders začne žárlit, protože Homer se stal králem dobročinnosti ve městě.
Marge versus svobodní, důchodci, ...

Ve Springfieldu se zformuje hnutí proti mladým, které vyhrožuje, že zničí všechny projevy přátelství k dětem. Marge se rozhodne proti tomuto hnutí bojovat, protože hnutí sílí. Nakonec vyhrají děti, když se ukážou na volebních místech na volební den a okouzlí vstupující voliče jejich dětskou nevinností.
Já, robot

Homer chce udělat na Barta dojem, a tak se rozhodne postavit robota, který by uměl bojovat na show mechanických gladiátorů, kterou si oba užívají v televizi. Bez technických schopností ho však postavit nedokáže, a tak se Homer oblíkne jako robot a bojuje o Bartovu přízeň.
Tiráda Americké hospodyňky

Marge dostala inspiraci pro napsání své první knihy, ale Homera to vůbec nezajímá a nepodporuje ji. Místo toho je fixován na starou ambulanci, se kterou nyní jezdí kolem města. Marge je Homerovým postojem rozčílená, a tak vlévá svůj vztek do psaní a vytvoří tak pravidelný kousek, který popisuje ohavného muže (jako je Homer) a jeho ženu, která stojí o svého souseda, který je povahou jako Flanders. Kniha vyjde a Homer se rozčílí, když si celé město dá dohromady, koho Marge popisovala. Homer jde za Flandersem, aby si s ním něco vyříkal, ale místo toho ho žádá o radu, jak být více starostlivým manželem.
Toulky historií s Marge

Děti neměly dost zdrojů pro své seminární práce kvůli nedostatku knih ve springfieldské knihovně. Místo toho Marge začne s vyprávěním anekdot o historických osobnostech a se všemi se podělí o příbězích o králi Jindřichu VIII a jeho hledání správné ženy, která by mu dala syna. Další příběh je o expedici Lewise a Clarka a poslední, hodně bártovský příběh, je o sporu Mozarta a Salieriho.
Milhouse tu už nebydlí

Milhouse se odstěhuje z města a Bart si uvědomí, co pro něj Milhouse znamenal. Po období sklíčenosti začne Bart hledat přátelství u neobvyklé osoby: u Lízy. Když se začnou společně poflakovat, uvědomí si, že jsou vlastně rádi jeden s druhým. Mezitím se Homer stane žebrákem a získá tak dost pěnez, aby Marge koupil diamantové náušnice k výročí.
Chytrý a chytřejší

Když je Maggie přijata do jeslí pro nadané děti (ačkoliv neumí říct ani slovo), Líza cítí, že ztratila identitu "té chytré". Je zklamaná, a takzačne Maggie bránit v učení.
Hádej, kdo příjde na večeři

Simpsonovi objeví, že jim v podkroví bydlí squatter. Ukáže se, že to není nikdo jiný než Margin bývalý přítel a bývalý milionář Artie Ziff. Když Homer vyhraje Artieho akcie v pokeru, je Homer poslán do vězení pro hospodářské zločince.
Den pro závislosti

Po výletu na vinici jdou Marge a Homer nakupovat pití. Když se Homer opije a havaruje, posadí Marge, která omdlela, na místo řidiče, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Marge musí navštěvovat sezení pro alkoholiky a bzry si uvědomí, že není závislá na alkoholu, ale na trávení času s Homerem. Mezitím Bart a Lisa uklidňují slavného tvůrce Star Wars v souvislosti s jeho posledním filmem. Říkají mu, že technologie nedělá příběhy lepšími. Ten nakonec odejde a hledá kořeny svého vyprávění.
Basa tvrdí charakter

Když Bart napálí celé město se svatebními dárečky, je poslán do centra pro zločiny mladistvých. Zatímco je připevněn k Gině, spoluvězenkyni, Gina unikne a oba dva běží o sto šest á la "Drzí" (The Defiant Ones"). Zatímco spolu tráví veškerý čas, zjistí, že toho mají hodně společného a když jsou chyceni, Gina se přizná, že to zavinila ona. Bart je očištěn za své zločiny a propuštěn. Na konci Gina zjistí, že nemá žádnou rodinu, a tak jí přivede do vězení svou rodinu a všichni povečeří.
Nevěsta na úprku

Těsně před dlouho očekávanou svatbou Paní Krabappel a ředitele Skinnera, Edna zjistí, že Seymour má pochyby, a tak odvolá svatbu. Zatímco Marge utěšuje Ednu a přesvědčuje ji, že udělala dobrou věc, Homer se snaží pomoci Seymourovi získat ženu jeho srdce zpátky. Marge si poté uvědomí, že to ona žije v manželství, které postrádá vášeň a s mužem, který se o ni nestará. Mezitím, Edna se oklepe a zamiluje se do muže, co prodává komiksy. V posledním zoufalém pokusu získat Ednu zpátky, Skinner bojuje s Komiksákem o Edninu lásku. Edna se rozhodne pro…ani pro jednoho z nich. A vybere si muže, kterého by brala každá: Matta Groeninga. Nakonec Marge objeví, že Homerovi na ní velice záleží, když jí Homer nabídne (její) koláč a krém na nohy.
Chyť je, když to dokážeš

Když jsou Marge a Homer přistiženi Bartem a Lisou při romantickém víkendu v Miami (místo toho měli být na otravném výletě v Daytonu), děti se vydají na přespolní cestu á la Catch Me If You Can (Chyť mě, když to dokážeš), aby je chytili a zničili jejich výlet. Mezitím, když je děda Simpson zanechán v Miami, zatímco probíhá honička, užívá si společnosti Raoula (gay), který se nemůže nabažit dědečkových příběhů.
Super Simpson

Homer se stane maskovaným členem civilní stráže pod jménem "The Pie Man (Koláčník)", když se vypořádá (možná, že vráží lidem koláče do obličeje, ale nevímJ) se zlosyny. Lisa ho žádá, aby s tím přestal, když zjistí, co chce Homer udělat, přesto, že respektuje, co dělá. Poté co je Homer odstrčen panem Burnusem, odchází do "důchodu". Naposledy ale ještě zasáhne, ale pan Burns zjistí, co dělá a vydírá ho, aby se vypořádal s lidmi, co nemá rád. Homer souhlasí, ale když jeho další obětí má být Dalajláma, Homer se odmaskuje.
Takoví jsme nebyli

Když se Homer přizná, že Marge nebyla první ženou, kterou políbil, vracíme se Homerovými myšlenkami na letní tábor, kde se poprvé líbal. Z neznámé ženy se nakonec vyklube Marge. Poté, co se políbili, naplánovali si, že se znovu setkají, ale Homer zůstane v táboře a nemůže navštívit "záhadnou dívku". Marge, která ale netušila, že Homer trčí v táboře, přestala věřit mužům. Nakonec oba zjistí, že se trápili jeden pro druhého až do té doby, co se setkali jako dospělí.
Nepřátelé státu

Když Bart nedopatřením znesvětí americkou vlajku a Marge nedopatřením řekne v národní televizi, že všichni ve Springfieldu nenávidí Ameriku, Simpsonova rodina je zavřena za velezradu a poslána do Alcatrazu. Uniknou a když plavou k pobřeží, vyzvedne je francouzská loď a vezme je do Francie. Ačkoliv je Francie milá, jim se hodně stýská po domově a tak se rozhodnou vrátit se do Ameriky jako imigranti.
Válka s molochem

Když je pan Burns nesprávně nahlášen jako zemřelý, všechny noviny a stanice se rozhodnou říci o něm to, co si skutečně myslí. Aby se zabránilo negativním názorům veřejnosti, pan Burns skoupí všechna média a vymývá lidem ze Springfieldu mozky. Jeden deník ale nekoupil: The Red Dress Press, který vydává Lisa Simpsonová. Když vytiskne článek o Burnsovu pokusu manipulovat s veřejným míněním, jde po ní. Poté, co se Lisa vzdá, Homer založí vlastní noviny a na titulní straně oznamuje, jak je Lisa skvělá. Nakonec Burnsova vláda nad občany končí, protože si všichni začali tisknout vlastní noviny, aby mohli publikovat své názory.